Nauka Przyroda Technologie

 

Czasopismo naukowe założone przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,
którego celem jest publikacja wyników badań realizowanych we wszystkich dyscyplinach nauk przyrodniczych.

Język polski English
Szybkie wyszukiwanie:

Jolanta Komisarek, Sławomir Szałata
Skład chemiczny masy glebowej wybranych gleb płowych zaciekowych Wielkopolski
Streszczenie.

Przeobrażenia pokrywy glebowej na skutek procesów pedogenicznych i geogenicznych można aktualnie określić w glebach na podstawie składu chemicznego masy glebowej. Analizę taką należy odnieść do materiałów macierzystych badanych gleb i produktów ich wietrzenia. W pracy badano właściwości gleb płowych zaciekowych z terenu środkowej Wielkopolski. Poza standardowymi analizami gleboznawczymi dotyczącymi właściwości fizyko-chemicz­nych, w pracy przedstawiono wyniki analiz specjalistycznych, polegających na oznaczeniu całkowitego składu pierwiastkowego masy glebowej (Lim i Jackson 1982). Obliczono stosunki molarne i wskaźniki zwietrzenia minerałów na podstawie wzorów i wskazówek zaproponowanych przez Rossa (1990) oraz Brahy’ego i in. (2000). Zmiany w zawartości tlenków oszacowano na podstawie wzorów i wskazówek zaproponowanych przez Van Breemena i Buurmana (1998), Komisarek (2000) oraz Muhsa i in. (2001). Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że w składzie chemicznym masy glebowej gleb płowych zaciekowych wyraźnie dominuje krzemionka. Najwięcej jest jej w poziomach powierzchniowych i eluwialnych. W poziomach zaciekowych i iluwialnych rośnie zawartość innych tlenków, szczególnie żelaza i glinu. W poziomach powierzchniowych i podpowierzchniowych w obrębie profili zaobserwowano wyraźne różnice wskaźników dotyczących wzbogacenia i zubożenia masy glebowej w tlenki i frakcję ilastą oraz wskaźników obrazujących zwietrzenie materiału glebowego. Może to świadczyć o głębokich przemianach w składzie chemicznym i mineralnym, jakie zaszły w trakcie rozwoju gleby. Otrzymane wyniki potwierdzają hipotezę, że najważniejszym procesem glebotwórczym kształtującym właściwości gleb płowych zaciekowych jest proces lessivage. Procesy eluwiacji i iluwiacji zachodzące w profilach gleb płowych zaciekowych oraz wietrzenie chemiczne powodują zróżnicowanie składu chemicznego masy glebowej w obrębie profili tych gleb.

Słowa kluczowe: gleby płowe zaciekowe, skład chemiczny gleby, wskaźniki zwietrzenia, ruchliwe i nieruchliwe pierwiastki, frakcja ilasta
PDFPełen tekst dostępny w języku polskim w formacie Adobe Acrobat:
https://www.npt.up-poznan.net/pub/art_5_83.pdf

Zapis do cytowania:

MLA Komisarek, Jolanta, and Sławomir Szałata. "Skład chemiczny masy glebowej wybranych gleb płowych zaciekowych Wielkopolski." Nauka Przyr. Technol. 5.5 (2011): #83.
APA Jolanta Komisarek, Sławomir Szałata (2011). Skład chemiczny masy glebowej wybranych gleb płowych zaciekowych Wielkopolski. Nauka Przyr. Technol. 5 (5), #83
ISO 690 KOMISAREK, Jolanta, SZAłATA, Sławomir. Skład chemiczny masy glebowej wybranych gleb płowych zaciekowych Wielkopolski. Nauka Przyr. Technol., 2011, 5.5: #83.
Adres do korespondencji:
Jolanta Komisarek
Katedra Gleboznawstwa i Rekultywacji
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Piątkowska 94
60-649 Poznań
Poland
e-mail: jolakom@up.poznan.pl
Zaakceptowano do druku: 13.06.2011