Nauka Przyroda Technologie

 

Czasopismo naukowe założone przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,
którego celem jest publikacja wyników badań realizowanych we wszystkich dyscyplinach nauk przyrodniczych.

Język polski English
Szybkie wyszukiwanie:

Marek Kalenik, Dariusz Morawski
Badanie ilości i prędkości sedymentacji osadów w wodach popłucznych z filtrów pospiesznych
Streszczenie.

W artykule przedstawiono analizę wyników badań sedymentacji osadów w wodach po płukaniu filtrów odżelaziających. Badania sedymentacji osadów przeprowadzono dla dwóch filtrów pośpiesznych, pracujących w Naukowo-Badawczej Stacji Wodociągowej SGGW, która zaopatruje w wodę całą uczelnię i domy studenckie. Jeden z filtrów wypełniony był piaskiem kwarcowym o uziarnieniu od 0,8 do 1,2 mm, a drugi dolomitem impregnowanym termicznie, czyli prażonym (NEVTRACO) o uziarnieniu od 1,2 do 2,5 mm. Uzdatniana woda na filtrach pospiesznych była ujmowana z utworów czwartorzędowych za pomocą studni wierconych. Zastosowane w stacji uzdatniania wody złoże z dolomitu prażonego charakteryzuje się o 8% lepszą skutecznością w usuwaniu związków żelaza niż złoże kwarcowe. Największa objętość osadów w wodach po płukaniu filtrów odżelaziających osadza się w czasie pierwszych 30 min. Stanowi to średnio około 75% objętości osadów w stosunku do całego czasu sedymentacji.

Słowa kluczowe: sedymentacja osadów, osadnik popłuczyn, filtr odżelaziający, stacja uzdatniania wody
PDFPełen tekst dostępny w języku polskim w formacie Adobe Acrobat:
https://www.npt.up-poznan.net/pub/art_5_81.pdf

Zapis do cytowania:

MLA Kalenik, Marek, and Dariusz Morawski. "Badanie ilości i prędkości sedymentacji osadów w wodach popłucznych z filtrów pospiesznych." Nauka Przyr. Technol. 5.5 (2011): #81.
APA Marek Kalenik, Dariusz Morawski (2011). Badanie ilości i prędkości sedymentacji osadów w wodach popłucznych z filtrów pospiesznych. Nauka Przyr. Technol. 5 (5), #81
ISO 690 KALENIK, Marek, MORAWSKI, Dariusz. Badanie ilości i prędkości sedymentacji osadów w wodach popłucznych z filtrów pospiesznych. Nauka Przyr. Technol., 2011, 5.5: #81.
Adres do korespondencji:
Marek Kalenik
Katedra Inżynierii Budowlanej
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
ul. Nowoursynowska 159
02-776 Warszawa
Poland
e-mail: marek_kalenik@sggw.pl
Zaakceptowano do druku: 13.06.2011