Nauka Przyroda Technologie

 

Czasopismo naukowe założone przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,
którego celem jest publikacja wyników badań realizowanych we wszystkich dyscyplinach nauk przyrodniczych.

Język polski English
Szybkie wyszukiwanie:

Justyna Klama, Małgorzata Jędryczka, Halina Wiśniewska, Piotr Gajewski
Ocena stopnia rozwoju oraz kondycji fizjologicznej ozimych roślin pszenicy i rzepaku w uprawie z zastosowaniem Efektywnych Mikroorganizmów
Streszczenie.

W uprawie polowej ozimych form pszenicy i rzepaku zastosowano szczepionkę Efektywnych Mikroorganizmów (EM), aplikując ją w dwóch dawkach (400 i 1200 l/ha) do gleby w czasie siewu oraz w postaci oprysku w fazie krzewienia pszenicy i trzech-czterech liści rzepaku. Analizowano różnice wybranych parametrów biometrycznych roślin oraz zawartość chlorofilu w liściach w zależności od dawki oraz sposobu aplikacji szczepionki mikrobiologicznej.
W większości kombinacji doświadczalnych stwierdzono korzystny wpływ zastosowania biopreparatu EM, związany z polepszeniem parametrów biometrycznych roślin i wzrostem zawartości chlorofilu w liściach.

 

Słowa kluczowe: Efektywne Mikroorganizmy, pszenica, rzepak, pomiary biometryczne, chlorofil
PDFPełen tekst dostępny w języku polskim w formacie Adobe Acrobat:
https://www.npt.up-poznan.net/pub/art_4_81.pdf

Zapis do cytowania:

MLA Klama, Justyna, et al. "Ocena stopnia rozwoju oraz kondycji fizjologicznej ozimych roślin pszenicy i rzepaku w uprawie z zastosowaniem Efektywnych Mikroorganizmów." Nauka Przyr. Technol. 4.6 (2010): #81.
APA Justyna Klama, Małgorzata Jędryczka, Halina Wiśniewska, Piotr Gajewski (2010). Ocena stopnia rozwoju oraz kondycji fizjologicznej ozimych roślin pszenicy i rzepaku w uprawie z zastosowaniem Efektywnych Mikroorganizmów. Nauka Przyr. Technol. 4 (6), #81
ISO 690 KLAMA, Justyna, et al. Ocena stopnia rozwoju oraz kondycji fizjologicznej ozimych roślin pszenicy i rzepaku w uprawie z zastosowaniem Efektywnych Mikroorganizmów. Nauka Przyr. Technol., 2010, 4.6: #81.
Adres do korespondencji:
Justyna Klama
Katedra Mikrobiologii Ogólnej i Środowiskowej
Uniwersytet Przyrodniczy
w Poznaniu
ul. Szydłowska 50
60-656 Poznań
Poland

e-mail: jklama@up.poznan.pl
Zaakceptowano do druku: 18.10.2010