Nauka Przyroda Technologie

 

Czasopismo naukowe założone przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,
którego celem jest publikacja wyników badań realizowanych we wszystkich dyscyplinach nauk przyrodniczych.

Język polski English
Szybkie wyszukiwanie:

Bartłomiej Rachwał, Barbara Szpakowska
Próby rekultywacji krajobrazu dla potrzeb turystyki na przykładzie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego
Streszczenie.

Krajobraz jest odzwierciedleniem pewnego stanu kultury, a jego kształt i forma zależą przede wszystkim od stanu świadomości człowieka, który jest odpowiedzialny za eksploatację i wykorzystanie bogactw naturalnych. Jedną z możliwości rekultywacji terenów zdegradowanych w wyniku działalności przemysłu wydobywczego jest ich turystyczne i rekreacyjne zagospodarowanie. Takie próby rewitalizacji prowadzono z sukcesem w niektórych krajach europejskich, m.in. w Niemczech (IBA Emscher Park) czy Wielkiej Brytanii, gdzie np. w brytyjskim mieście Roterham na zdegradowanych pohutniczych terenach powstał duży kompleks muzealno- -rozrywkowo-komercyjny. Również w Polsce znaleźć można przykłady rozwoju turystyki industrialnej, np. w Zabrzu, gdzie od niedawna znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych Śląska – Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido”. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie możliwości zagospodarowania turystycznego terenów Zagłębia Miedziowego jako miejsca twórczych inspiracji dla architektów krajobrazu. Analizowano obszary, które zostały przekształcone na skutek oddziaływania przemysłu miedziowego, a które idealnie się wpisują w ideę tworzenia takiego wzorca kultury, który byłby zgodny z porządkiem natury i przynosił korzyści ludziom tam mieszkającym. Przedstawiono propozycje wykorzystania zapadlisk pokopalnianych w okolicach wsi Jędrzychów – Szklary Górne w powiecie polkowickim oraz terenów piaskowni „Obora” w okolicach Lubinia dla wodnej rekreacji.

Słowa kluczowe: krajobraz, rekultywacja, zagospodarowanie turystyczne, Zagłębie Miedziowe
PDFPełen tekst dostępny w języku polskim w formacie Adobe Acrobat:
https://www.npt.up-poznan.net/pub/art_3_37.pdf

Zapis do cytowania:

MLA Rachwał, Bartłomiej, and Barbara Szpakowska. "Próby rekultywacji krajobrazu dla potrzeb turystyki na przykładzie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego." Nauka Przyr. Technol. 3.1 (2009): #37.
APA Bartłomiej Rachwał, Barbara Szpakowska (2009). Próby rekultywacji krajobrazu dla potrzeb turystyki na przykładzie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Nauka Przyr. Technol. 3 (1), #37
ISO 690 RACHWAł, Bartłomiej, SZPAKOWSKA, Barbara. Próby rekultywacji krajobrazu dla potrzeb turystyki na przykładzie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Nauka Przyr. Technol., 2009, 3.1: #37.
Adres do korespondencji:
Bartłomiej Rachwał
Bartłomiej Rachwał
Katedra Terenów Zieleni
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Dąbrowskiego 159
60-594 Poznań
e-mail: biuro@taxus.com.pl
Zaakceptowano do druku: 14.11.2008